MANDARINA ekološko eterično olje / KRAJŠI ROK UPORABE
Primerno za uživanje – BIO arome.
Eterično olje mandarina ima osvežujoč citrusni vonj, ki umirja stres in dobrodejno vpliva na duševno utrujenost. Eterično olje mandarine navdihuje in razvedri, ravno tako pa pomaga ustvariti spodbudno in kreativno delovno vzdušje. V kombinaciji z eteričnim oljem sivke pa lahko ustvari prijetno sproščujoče večerno atmosfero. AROMATRIP ekološko olje je primerno za uporabo v fitoterapiji, aromaterpiji, v kulinariki ali v kozmetiki.
ROK UPORABE: 30.10.2024
SI-EKO-001
Kmetijstvo EU.
- Botanično ime:
Citrus reticulata
- Postopek pridobivanja:
Olje rdeče mandarine se pridobiva s hladnim stiskanjem zunanje lupine plodov mandarine, donos eteričnega olja je do 0,8 %.
- Poreklo:
Italija
- Vsebina:
15 ml
- RASTLINA
Vrsta mandarina ali Citrus reticulata spada v rod citrusov iz družine rut (Rutaceae), ki je v redu Soapberry (Sapindales). Mandarina izvira iz Kitajske in je znana tudi kot kantonska pomaranča zaradi svojega izvora v regiji Kantona. Današnja razširjena območja rasti so Sredozemlje in subtropska območja po vsem svetu.
Mandarina je zimzeleno drevo, ki v primerjavi z drugimi agrumi ostaja precej majhno, običajno zraste nižje od 5 metrov. Na vejah je le nekaj trnov, listi so suličasti in zarezani na obeh straneh ter zoženi na robu. Pecelj je razmeroma kratek. Drevo razvije bele, močno dišeče cvetove, ti pa se razvijejo v okrogle, nekoliko bolj ploščate plodove.
- ETERIČNO OLJE
Eterično olje rdeče mandarine je rumeno-oranžna do oranžno-rdeča tekočina. Ima sladek, sadno-svež vonj z značilnimi notami mandarine. Glavna spojina eteričnega olja rdeče mandarine je limonen z vsebnostjo do 80 %. V nižjih koncentracijah se nahajajo izomeri γ-terpinen, myrcen in pinen.
Pridobiva se s hladnim stiskanjem zunanje lupine plodov mandarine (Citrus reticulata). Majhne površine, na katerih se kopiči eterično olje, se nahajajo v zunanjih gobastih plasteh lupine. Te oljne komore je mogoče mehansko odpreti in izprazniti. Ker se organske spojine in voda iz lupine ne mešajo, se faze in posledično tudi eterično olje zlahka ločijo.
01.
Uporaba v naravni medicini /fitoterapiji/ farmaciji:
Eterično olje mandarina ponekod po svetu, zaradi blagega in sladkega vonja, velja za “otroško olje”. Pri malčkih naj bi lajšal prebavne težave, čeprav je prav vedno, pri uporabi eteričnih olj pri otrocih, potrebna še posebna previdnost. Olje mandarine je seveda zelo koristno tudi pri odraslih, saj naj bi omililo mišične krče, poleg tega naj bi pozitivno vplivalo na imunski sistem, še posebej v hladnejših obdobjih.
02.
Uporaba v aromaterapiji:
V aromaterapiji naj bi vonj mandarine deloval pomirjujoče, preprečeval ali blažil stres ter izboljšal razpoloženje. Ker je eterično olje mandarine precej blago je zelo primerno za začetnike v aromaterapiji.
03.
Uporaba v kozmetiki:
V kozmetični industriji, pri olju mandarine pogosto opevajo nekatere pozitivne lastnosti kot so spodbujanje presnove in prekrvavitev kože. Uporablja se tudi za nego mastne kože in kože, ki je nagnjena k strijam, saj se pri redni uporabi lahko zmanjša zaznavanje rdečice in celulita. Organsko eterično olje mandarine je primerno tudi za izdelavo parfumov. Značilen vonj je odličen v kompozicijah svežih vrhunskih in fantazijskih not. Mandarina se uporablja tudi za odišavljenje toaletnih izedlkov (milo, osvežilci prostorov, detergenti).
Eterično olje sicer vsebuje alergen limonen, zato je olje mandarine potrebno v izdelkih za nego kože močno razredčiti.
Pripravkov z eteričnim oljem mandarine ne uporabljajte na soncu (fotosenzibilnost, fototoksičnost), zaradi vsebovanih derivatov furokumarina v lupini.
04.
Uporaba v kulinariki:
Olje se lahko uporablja za aromatiziranje limonade, likerjev, tortic, pudingov, piškotov, tudi omake ali prelive lahko okusno začinite z nekaj kapljicami olja mandarine. Razredčimo jih v razmerju 1: 1000, to pomeni 1 gram (ml) arome na 1 kilogram (l) hrane.
MANDARINA- BIO eterično olje je na voljo tudi v prodajalnah in spletni trgovini Sanolabor, poslovalnicah in spletni trgovini Tosama in na baitris.si.
Splošna navodila za pravilno uporabo arom:
Bio arom nikoli ne dodajamo neposredno v jedi in napitke. Vedno jih najprej razredčimo v izbranem mediju. Kot medij lahko uporabimo npr.: sirup agave, med, olivno olje, smetano, skuto, mandljevo olje, …. Eterična olja vedno uporabljamo pazljivo in po kapljicah – 1-2 kapljici v ustrezni medij, da ne predoziramo. Arome primešamo vedno na koncu, preden dokončamo jed ali testo. Pri peki v pečici se majhen del arome, zaradi vročine, izgubi, zato v receptih za maso testa od 0,5 do 1 kg dodajte 5 – 6 kapljic arome.
Navodila za uporabo eteričnega olja mandarine:
Za uporabo v kulinariki: razredčiti v razmerju 1 : 1000 (1 g arome na 1kg osnove).
v 200 ml čaja dodajte eno čajno žličko medu z eno kapljico arome in dobro premešajte.
V 100 ml olivnega olja dodajte 2 kapljici arome, dobro premešajte in eno čajno žličko te mešanice dodajte k jedi (sadne solate, dresingi).
Peka slaščic: za aromo dodajte 5-6 kapljic arome v maso testa od 0,5 – 1 kg (najbolje je primešati k sladkorju ali sirupu agave) in pecite v pečici.
Uporabljajte zmerno!
Za uporabo v kozmetiki:
v 100 ml osnovnega olja (npr. mandljevo) dodajte 4-5 kapljic eteričnega olja, premešajte in uporabite za masažo telesa.
Opozorilo: Pripravkov z oljem mandarine nikoli ne uporabljajte na soncu (fotosenzibilnost, fototoksičnost).
Aromaterapija v prostoru:
v izparilnik z vodo dodajte 5 – 6 kapljic eteričnega olja. Olje mandarine sprošča in pomirja, blaži stres in izboljša razpoloženje.
OPOZORILO:
Vsa eterična olja in arome so koncentrati, zato jih pred uporabo vedno razredčite. Hranite v temnem, na hladnem in dobro zaprte! Hranite jih izven dosega otrok! Pazite na oči in sluznico! Nosečnicam se odsvetuje uporaba, v vse namene. Pred morebitno uporabo naj se posvetujejo s svojim zdravnikom ali farmacevtom.
Literatura/uporabljeni viri:
- Autorenkollektiv, Römpp Online, Georg Thieme Verlag Stuttgart, www.römpp-online.de, 2012.
- D. Martinetz, R. Hartwig, Taschenbuch der Riechstoffe, Verlag Harri Deutsch Frankfurt/M, 1998
- E. Keller, Aromatherapie, Ullstein Buchverlage GmbH Berlin, 2006.
- E. Zimmermann, Aromatherapie für Pflege- und Heilberufe, Haug Verlag Stuttgart, 2018.
- C. Maxwell-Hudson, Aromatska terapija in masaže, Domus 1995
- A. Meyer, Lexikon der Dufte, Akademie der Dufte. 1991