BERGAMOTKA ekološko eterično olje
Primerno za uživanje – BIO arome.
Eterično olje bergamotka je zaradi zelo prijetnega vonja in širokega spektra delovanja, eno izmed najbolj priljubljenih eteričnih olj. Ima lahkoten a živahen, cvetno – sadni vonj po svežih citrusih. Aroma bergamotke pomirja in prinaša čustveno ravnovesje. AROMATRIP ekološko olje je primerno za uporabo v fitoterapiji, aromaterpiji, v kulinariki ali v kozmetiki.
SI-EKO-001
Kmetijstvo EU.
- Botanično ime:
Citrus aurantium bergamia
- Postopek pridobivanja:
Olje bergamotke se pridobiva s hladnim stiskanjem lupin. Donos eteričnega olja je približno 0,5 %.
- Poreklo:
Italija
- Vsebina:
15 ml
- RASTLINA
Drevo bergamotke spada v rod Citrus. Bergamotka je verjetno nastala iz križanja grenke pomaranče (Citrus aurantium) in Citrus medica. Območje razširjenosti je omejeno predvsem na južno Italijo, vendar se vse bolj širi na klimatsko podobna območja v Sredozemlju.
Zimzelena rastlina doseže višino do 4 m. Veje so neenakomerne in redko imajo trne. Listi so temno zeleni, podolgovati, z gladkim robom. Beli, dišeči cvetovi se odprejo zgodaj spomladi. Hruškaste, zelene do rumene plodove nabiramo med novembrom in marcem.
- ETERIČNO OLJE
Eterično olje bergamotka je rumena do rjavkasta tekočina. Zeleni odtenki eteričnega olja so lahko prisotni tudi zaradi klorofila, ki je še vedno prisoten v lupini. Ima nežen sadno sladek vonj z izrazito limonasto noto. Pridobivamo ga s hladnim stiskanjem zunanjih lupin nezrelih plodov drevesa bergamotke (Citrus aurantium bergamia).
01.
Uporaba v naravni medicini /fitoterapiji/ farmaciji:
Eterično olje bergamotke farmacevtska industrija pogosto uporablja v izdelkih za zdravljenje bolezni dihal. Poleg tega naj bi olje bergamotke delovalo antispazmodično in ugodno na prebavo, zato ga dodajajo tudi zdravilom za kolike, prebavne motnje in napenjanje. Kot dodatek v protivirusnih kremah naj bi lajšal virusne kožne bolezni, kot npr. herpes.
02.
Uporaba v aromaterapiji:
V aromaterapiji naj bi organsko olje bergamotke lajšalo depresijo, tesnobo, napetost, motnje, povezane s stresom, živčno napetost, PMS, nespečnost, občutek izčrpanosti, osamljenost, žalost. Svež, citrusni vonj navdaja z veseljem do življenja, razveseli srce in zbistri misli.
Aroma bergamotke je zelo dobrodošla v situacijah ko je potrebna zbranost in motivacija. Dobro se ujema z grenivko, pomarančo in limono, z bosvelijo, jasminom, muškatnim oreščkom, sandalovino in vetiverjem.
03.
Uporaba v kozmetiki:
V kozmetični industriji se ekološko olje bergamotke uporablja predvsem v parfumeriji. Z aromo bergamotke ustvarjajo chypre, cvetlični vonj, vonj sivke ali ambre. Poleg klasične uporabe v kolonjski vodi kozmetična industrija uporablja olje bergamotke v izdelkih za nego las.
Bergamotko pogosto najdemo tudi v masažnih mešanicah, saj kožo pomirja, čisti ter poskrbi za svež in mladosten videz. Pomaga pri uravnavanju delovanja lojnic, ima antiseptične lastnosti, poleg tega pa umirja problematično in zrelo kožo.
Pripravkov z oljem bergamotke ne uporabljajte na soncu (fototoksičnost). Za pripravo masažnega olja je primerno doziranje v osnovno olje le do 0,05% bergamotkinega eteričnega olja*.
(*vir: Sodobna kozmetika, sestavine naravnega izvora, Janeš D.,Kočevar Glavač N., str. 456)
Eterično olje bergamotke prav tako vsebuje nekatere potencialne alergene spojine, kot so linalool, limonen, geraniol in citral.
04.
Uporaba v kulinariki:
Eterično olje bergamotke je klasična in značilna sestavina arome Earl Grey čaja. Olje se uporablja tudi za aromatiziranje slaščic, alkoholnih pijač in pekovskih izdelkov. Razredčimo jih v razmerju 1: 1000, to pomeni 1 gram (ml) arome na 1 kilogram (l) hrane.
Splošna navodila za pravilno uporabo arom:
Bio arom nikoli ne dodajamo neposredno v jedi in napitke. Vedno jih najprej razredčimo v izbranem mediju. Kot medij lahko uporabimo npr.: sirup agave, med, olivno olje, smetano, skuto, mandljevo olje, …. Eterična olja vedno uporabljamo pazljivo in po kapljicah – 1-2 kapljici v ustrezni medij, da ne predoziramo. Arome primešamo vedno na koncu, preden dokončamo jed ali testo. Pri peki v pečici se majhen del arome, zaradi vročine, izgubi, zato v receptih za maso testa od 0,5 do 1 kg dodajte 5 – 6 kapljic arome.
Navodila za uporabo eteričnega olja bergamotke:
Za uporabo v kulinariki: razredčiti v razmerju 1 : 1000 (1 g arome na 1kg osnove).
- v 100 ml olivnega olja dodajte 2 kapljici arome,
dobro premešajte in eno čajno žličko te mešanice dodajte k jedi (solata, mediteranske jedi).
- Peka slaščic: namesto nastrgane bergamotkine lupine dodajte 3-4 kapljice arome v maso testa od 0,5 – 1 kg (najbolje je primešati k sladkorju ali agavinem sirupu) in pecite v pečici.
Uporabljajte zmerno!
Za uporabo v kozmetiki:
v osnovno olje, na primer mandljevo olje, dodajte največ do 0,05 % eteričnega olja, premešajte in uporabite za masažo telesa.
Opozorilo: Pripravkov z oljem bergamotke nikoli ne uporabljajte na soncu (fotosenzibilnost, fototoksičnost).
Aromaterapija v prostoru:
v izparilnik z vodo dodajte 5 – 6 kapljic eteričnega olja. Vonj bergamotke spodbuja, navdušuje, sveži, navdaja z veseljem in zbistri misli.
OPOZORILO:
Vsa eterična olja in arome so koncentrati, zato jih pred uporabo vedno razredčite. Hranite v temnem, na hladnem in dobro zaprte! Hranite jih izven dosega otrok! Pazite na oči in sluznico! Nosečnicam se odsvetuje uporaba, v vse namene. Pred morebitno uporabo naj se posvetujejo s svojim zdravnikom ali farmacevtom.
Literatura/uporabljeni viri:
- Autorenkollektiv, Römpp Online, Georg Thieme Verlag Stuttgart, www.römpp-online.de, 2012.
- D. Martinetz, R. Hartwig, Taschenbuch der Riechstoffe, Verlag Harri Deutsch Frankfurt/M, 1998
- E. Keller, Aromatherapie, Ullstein Buchverlage GmbH Berlin, 2006.
- E. Zimmermann, Aromatherapie für Pflege- und Heilberufe, Haug Verlag Stuttgart, 2018.
- C. Maxwell-Hudson, Aromatska terapija in masaže, Domus 1995
- A. Meyer, Lexikon der Dufte, Akademie der Dufte. 1991