Aromatrip® aroma set za zaljubljene – darilno pakiranje
Primerno tudi za uživanje.
AROMATRIP® aroma set za zaljubljene je lahko čudovito darilo za valentinovo, ravno tako pa za vsako drugo priložnost, saj vsebuje 3 najbolj vsestranske izdelke, tako za aromatične, kozmetične kot tudi za kulinarične užitke.
Eterično olje sladke pomaranče ima sladek, sadni vonj, ki spodbuja, motivira, in preganja tesnobo. Zaradi prijetnega vonja in vseh blagodejnih lastnosti je olje pomaranče eno izmed najbolj priljubljenih.
Olje sivke sprošča, odpravlja strah, pomirja, harmonizira, stimulira. Uporabljamo ga v masažnih mešanicah, razredčenega v kopeli ali kanemo kapljico na blazino.
Mandljevo olje je nežno pridobljeno s hladnim stiskanjem iz nepraženih sladkih mandljev. Ima bogato mineralno sestavo in velja za eno najbolj vsestranskih in pogosto uporabljanih vrst olja. Po svoji sestavi je mandljevo olje podobno olju mareličnih in slivovih jedrc.

SI-EKO-001
Kmetijstvo izven EU.
- Botanično ime:
Prunus amygdalus dulcis
Citrus aurantium dulcis
- Postopek pridobivanja:
Olje pomaranče pridobivamo s hladnim stiskanjem lupin, eterično olje sivke z destilacijo, mandljevo olje pa s hladnim stiskanjem sladkih mandljev.
- Poreklo:
Španija, Mehika in Bolgarija
- Vsebina:
2 x 15 ml in 1 x 200 ml


- RASTLINA
MANDLJEVO DREVO –Mandljevo drevo se botanično imenuje Prunus dulcis Rosaceae. Mandljeva drevesa imajo raje podnebje v toplih, zmernih območjih, kot sta Španija ali Sicilija. Plod je orešček imenovan mandelj, ki je podolgovate, jajčaste oblike. Koščičast sadež ima grobo, sivo povrhnjico, ki spominja na usnje. Ločimo sladke in grenke mandlje.
POMARANČA – je zimzeleno drevo, ki lahko zraste do 10 m visoko, z listi ovalne oblike. Cvetovi so bele barve in močno dišeči. Današnja območja razširjenosti so Sredozemlje, Brazilija, Mehika in zahodna Indija.
SIVKA – vrsta prava sivka Lavandula angustifolia spada v rod sivke iz družine Lamiaceae – ustnatice. Sivka izhaja iz obalnih regij Sredozemskega morja, danes jo je mogoče gojiti tudi drugod. Rastlina je trajnica, raste kot olesenel grm in doseže višino do enega metra. Čas cvetenja: junij – avgust.
- ETERIČNO OLJE
Eterično olje pomaranče je rumena do rumeno oranžna ali rjavkasta tekočina. Ima sadno svež prijeten vonj z značilno citrusovo noto. Glavna sestavina z vsebnostjo do 95% je limonen.
Eterično olje sivka je brezbarvna do rumenkasta tekočina, z značilnim svežim, cvetličnim vonjem.
Glavni sestavini sta linalool in linalil acetat.
Med sestavinami so prisotne tudi majhne količine izomerov okimena, terpinen-4-ol in limonena.
- RECEPT ZA AROMA MASAŽO ki sprosti in poživi čute.
V čisto in suho skodelico, lonček ali stekleničko dodaj 50 ml mandljevega olja. V olje dodaj 9 kapljic eteričnega olja pomaranče in 7 kapljic eteričnega olja sivke.
Za še bolj prijetno masažo, lonček v katerem želiš zmešati masažno mešanico dobro segrej pod vročo vodo in do suhega obriši. Če bo masažno olje podobne temperature kot naša koža, bo masaža še bolj prijetna in sproščujoča.
01.
Uporaba v naravni medicini /fitoterapiji/ farmaciji:
Olju pomaranče pripisujemo regenerativne lastnosti in blagodejni učinek na cirkulacijo. V in vitro raziskavah so mu dokazali tudi antioksidativno, protiglivno in protibakterijsko delovanje.
Starodavna naravna medicina je prepoznala pozitivne lastnosti olja sivke zaradi njenih pomirjevalnih in razkužilnih lastnosti. Uporablja se pri nespečnosti, ker pomirja in umirja. Uporabljamo ga v masažnih mešanicah, razredčenega v kopeli ali kanemo kapljico na blazino. Deluje razkužilno, pomaga pri težavah s krči, zato se dodaja v masažna olja za masažo mišic. Olje sivke lajša glavobol, depresijo, dobrodošlo je v času prehladov.
02.
Uporaba v aromaterapiji:
Pomaranča širi ogrevalno vzdušje in prinaša veselje. Priljubljena je pri otrocih.
Dobro se ujema: s cimetom, sivko, nageljnovimi žbicami, ylangom, bosvelijo.
Sivkin vonj sprošča, odpravlja strah, pomirja, harmonizira, stimulira. Dobro se ujema z bergamotko, geranijo, borom, vrtnico in neroli.
Oljna kombinacija z:
*majaronom: obogati sivkin pomirjevalni učinek
*agrumi: olja agrumov povečajo sivkino cvetno kakovost
*oljem kadilna bozvelije: poveča se blažilnost sivkinega olja in sposobnost lajšanja kašlja
03.
Uporaba v kozmetiki:
Obe etrični olji se pogosto uporabljajo tudi v kozmetičnih in negovalnih izdelkih. Ravno tako hladno stiskano olje sladkih mandljev, saj je eno izmed najbolj nevtralnih in blagodejnih oljnih podlag.
04.
Uporaba v kulinariki:
Olje sladke pomaranče lahko uporabljamo za aromatiziranje slaščic, alkoholnih in brezalkoholnih pijač ter pekovskih izdelkov, olje sivke se odlično poda k svežim oljem citrusov, kot ena izmed sestavin za koktajle, sladice in pecivo. Aromo sivke uporabljajte zmerno, da jed ne postane grenka.
AROMATRIP® – BIO eterična olja so na voljo tudi v prodajalnah in spletni trgovini Sanolabor, poslovalnicah in spletni trgovini Tosama in baitris.si.

Splošna navodila za pravilno uporabo arom:
Bio arom nikoli ne dodajamo neposredno v jedi in napitke. Vedno jih najprej razredčimo v izbranem mediju. Kot medij lahko uporabimo npr.: sirup agave, med, olivno olje, smetano, skuto, mandljevo olje, …. Eterična olja vedno uporabljamo pazljivo in po kapljicah – 1-2 kapljici v ustrezni medij, da ne predoziramo. Arome primešamo vedno na koncu, preden dokončamo jed ali testo. Pri peki v pečici se majhen del arome, zaradi vročine, izgubi, zato v receptih za maso testa od 0,5 do 1 kg dodajte 5 – 6 kapljic arome.
Navodila za uporabo:
Za uporabo v kulinariki:
Za uporabo v kulinariki: razredčiti v razmerju 1 : 1000 (1 g arome na 1kg osnove).
Uporabljajte zmerno! Ni primerno za dojenčke, malčke, male otroke in nosečnice.
Za uporabo v kozmetiki:
v 100 ml osnovnega olja (npr. mandlevo) dodajte 5 – 6 kapljic eteričnega olja, premešajte in uporabite za masažo telesa/sklepov.
Aromaterapija v prostoru:
v difuzor ali izparilnik z vodo dodajte 5 – 6 kapljic eteričnega olja.
OPOZORILO:
Vsa eterična olja in arome so koncentrati, zato jih pred uporabo vedno razredčite. Hranite v temnem, na hladnem in dobro zaprte! Hranite jih izven dosega otrok! Pazite na oči in sluznico! Nosečnicam se odsvetuje uporaba, v vse namene. Pred morebitno uporabo naj se posvetujejo s svojim zdravnikom ali farmacevtom.
Literatura/uporabljeni viri:
- Autorenkollektiv, Römpp Online, Georg Thieme Verlag Stuttgart, www.römpp-online.de, 2012.
- D. Martinetz, R. Hartwig, Taschenbuch der Riechstoffe, Verlag Harri Deutsch Frankfurt/M, 1998
- E. Keller, Aromatherapie, Ullstein Buchverlage GmbH Berlin, 2006.
- E. Zimmermann, Aromatherapie für Pflege- und Heilberufe, Haug Verlag Stuttgart, 2018.
- C. Maxwell-Hudson, Aromatska terapija in masaže, Domus 1995
- A. Meyer, Lexikon der Dufte, Akademie der Dufte. 1991